20181010 130339small

Šī gada 10.oktobrī LEITC (Latvijas Elektronikas iekārtu testēšanas centrs) vadīja Elektrum rīkoto semināru par šobrīd aktuālo tēmu “LED gaismekļu kvalitāte valsts un pašvaldību iepirkumos”. Šāds seminārs tika rīkots jau trešo reizi, jo arvien situācija par LED gaismekļu kvalitāti satrauc daudzus iepirkuma konkursu vadītājus.   

LEITC valdes loceklis Uldis Stūre energosaimniecību vadītājiem pastāstīja par vairākām aktuālām tēmām saistībā ar šī brīža situāciju attiecībā uz Latvijas tirgū pieejamo LED gaismekļu kvalitāti. LEITC ir Eiropā akreditēta laboratorija, kas veic elektromagnētiskās saderības (EMS) testus plaša klāsta elektronikas iekārtām. Tika apskatītas tēmas par to, kādi kritēriji ir jāņem vērā iepirkumos, kādas ir iespējamās sekas neatbilstošu iekārtu lietošanas gadījumā, kāda dokumentācija jāpieprasa no ražotājiem un piegādātājiem un precedenti praksē, kad nevar uzticēties ražotāja atsūtītajai dokumentācijai.

Kopš 2010.gada LEITC veic EMS testus LED gaismekļiem, kurus Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aiztur uz Latvijas robežas ar nepilnīgi noformētu dokumentāciju, kas apliecinātu iekārtu atbilstību CE prasībām.  Pēc 2017.gada iegūtajiem datiem gaismekļu kopējais neatbilstības līmenis ir ārkārtīgi augsts – 82% gaismekļu neatbilst Eiropas Savienības noteiktajām EMS prasībām. Tā, piemēram, neatbilstības līmeni konkrēti sastāda LED gaismekļi:

LED statistika

Salīdzinot statistikas datus pa gadiem, LED gaismekļu neatbilstība EMS prasībām strauji aug. Ja 2014.gadā 43% neatbilda šīm prasībām, tad 2017.gadā skaitlis ir teju 100% atsevišķiem LED tipiem.

Galvenās sekas tiešā veidā jūt gala patērētājs – gan mājas lietotājs, gan uzņēmumi. Tā, piemēram, smagus zaudējumus piedzīvoja kāds Latvijas lauksaimniecības uzņēmums.

Šis uzņēmums savā govju novietnē ir uzstādījis daudzu miljonu vērtu automatizēto slaukšanas līniju. Bet šīs vairāku miljonu vērtās iekārtas nespēja identificēt govi pēc kakla siksnā ievietotā čipa. Traucējumus izraisīja LED spuldzīšu ētera izstrādātie traucējumi, kuri neatbilda Eiropas Savienības EMS prasībām. Šīs “nevainīgās” spuldzes tika iegādātas kādā plaši pazīstamā būvmateriālu lielveikalā.

Arī jebkurš iedzīvotājs savā mājvietā var izjust nekvalitatīvu LED darbību. Nereti ir gadījies tā, ka konkrētas radiostacijas nestrādā brīžos, kad ir ieslēgts kāds gaismeklis. Skaņa radio uztvērējos daudziem atgādina tos padomju laikus, kad tika mākslīgi slāpētas Brīvās Eiropas raidstacijas.  Līdzīgu diskomfortu var piedzīvot arī pēc elektroinstalācijas darbiem, kuru laikā telpas apgaismojumā tiek iebūvēti LED gaismekļi. Tika novērotas sekas uz digitālās  televīzijas darbību  – TV ekrānā izteikti redzams vizuāls defekts, kur vairs nav kvalitatīva bilde, bet gan attēls sabirst klucīšos. Pie tam digitālās TV tehnoloģijas pamatā ir traucējumu noturība.

Skaidrs ir viens, ka, ierīkojot apgaismojumu jebkurās telpās vai arī uzstādot āra apgaismojumu,  nekad nav iespējams paredzēt, kā nekvalitatīvie LED gaismekļi  ietekmēs jebkuras citas elektronikas darbību. Taču ir iespējams izvairīties no sekām, ja uzmanīgi un ar izpratni tiek sastādīts iepirkuma nolikums, kur tiek pieprasīti attiecīgi apliecinājumi par iekārtu atbilstību CE prasībām ( piem. akreditētu laboratoriju testu atskaites, ne tikai brīvas formas CE apliecinājumu utt.) , kā arī novērtēt iepirkumos iesniegto dokumentācijas atbilstību reālajam gaismeklim, kas tiek piedāvāts.

Galvenā problēmas sakne ir meklējama pie negodprātīga ražotāja, ja produkts tiek ražots Eiropā, vai pie izplatītāja, ja produkts tiek importēts no valstīm, kas nav ES dalībvalsts. Eiropas Savienība ir definējusi konkrētus kritērijus un standartus jebkurai elektronikas iekārtai, kurai ir jāatbilst konkrētajām prasībām. Taču bieži vien dokumenti tiek  viltoti vai sastādīti balstoties uz viltotiem  testiem. Tieši šādi gadījumi tika apskatīti seminārā.

KONTAKTI
  Āzenes 12, Rīga, Latvija
  +371 22 001 023
  Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

  

Please publish modules in offcanvas position.